Czy leczenie ortodontyczne boli?
Współcześnie stosowane metody lecznicze zwykle są bezbolesne, lub prawie bezbolesne. Dolegliwości ograniczają się najczęściej do dwóch, trzech dni od aktywacji aparatu i polegają na wrażliwości uciskowej, np. przy jedzeniu.
Czy aparat musi by tak widoczny na zębach
Współcześnie są do dyspozycji aparaty stałe metalowe, metalowe typu MINI, oraz kompozytowe, ceramiczne i wykonane z kryształu szafiru, które są zbliżone do koloru zębów pacjenta.
Kiedy należy rozpocząć leczeniem jak długo ono trwa?
Czas rozpoczęcia leczenia jest uzależniony od nasilenia wady zgryzu, jednak niewątpliwie ważne jest, aby przyjść na wizytę konsultacyjną w celu sprawdzenia czy zgryz rozwija się prawidłowo. Czasem krótkie i stosunkowo proste leczenie może przywrócić rozwój narządu żucia na prawidłową ścieżkę. Jeśli się tego nie zrobi, istnieje ryzyko, że póżniej leczenie jest dużo bardziej trudne i skomplikowane.
Czy leczenie ortodontyczne jest ważne tylko do wyglądu?
Zdrowy zgryz to nie tylko piękny wygląd zębów, ale także zdrowy narząd żucia. Nieleczona wada zgryzu często prowadzi do rozwoju próchnicy, chorób dziąseł, nieprawidłowego ścierania się zębów, bólu i chorób stawów skroniowo- żuchwowych.
Czy u mnie będzie potrzebne usunięcie zębów?
Trudno powiedzieć. Zawsze staramy się wyleczyć pacjenta bez usuwania zębów, jeśli to możliwe. Jednak czasem bez usunięcia jakichś zębów nie da się uzyskać dobrego wyniku leczenia. Zasadą jest dokładne badanie pacjenta, analiza modeli gipsowych, analiza cefalometryczna, ocena zdjęć radiologicznych i opracowanie szczegółowego planu leczenia.
Jaka jest górna granica wieku w leczeniu ortodontycznym?
Obecnie nie ma takiej granicy wieku. Można leczyć pacjentów w każdym wieku, zęby przesuwają się prawie tak szybko jak u młodzieży, jednak u tych pacjentów postępowanie diagnostyczne powinno być szczególnie staranne, a plan leczenia. przemyślany.
Kiedy stosujemy aparaty ruchome, a kiedy stałe?
W ortodoncji rozwiązuje się problemy, a wybór aparatu zależy od problemu który jest do rozwiązania. Są wady zgryzu, które lepiej leczy się aparatem stałym i takie w których lepiej sprawdza się aparat wyjmowany. Generalnie można powiedzieć, że aparaty wyjmowane stosowane są w okresie większego wzrostu pacjenta t.j. do ok.13 roku życia, a stałe zwykle po tym okresie, ale są wyjątki od tej zasady.